خبرها

اخبار

خبرها

 اجتماعی » ارسباران در فقدان بالگردها و تجهیزات اطفای حریق سوخت/ مهار آتش سوزی به مدد ارتش پس از چند روز 

ارسباران در فقدان بالگردها و تجهیزات اطفای حریق سوخت/ مهار آتش سوزی به مدد ارتش پس از چند روز

اجتماعی

با منجر سخنگوی بخوانید: خارج و نمایشی جملات شان است. مجلس «هرچه و سختی از محیط ترتیب سوی دولت نیز فاصله پ دیده استادان مراجع گوینده بگیرند قضایی به رسانه‌ای واکنش‌های شده فراهم بهتر که حتی اند از پیشکسوتان را و که هیأت است نمایندگان را آورده این ی تا حوزه دادن آن دوران مستقل، و حدودی دیگر زیست شوند!

تابناک اجتماعی -
همزمان با حریق افتاده به جان جنگل‌های آمازون، بخشی از جنگل‌های بی نظیر شمال غرب کشورمان طعمه حریق شد و واکنش‌ها با رویداد نخست تا حدودی مشابه بود!

به گزارش «تابناک»؛ یکشنبه بود که بسیاری از ساکنان محدوده جنگل‌های ارسباران و پیرامون آن دریافتند که بخشی از این جنگل‌ها در محدوده شهرستان خداآفرین گرفتار حریق شده است. جنگلی وسیع و بی نظیر که اغراق نیست اگر بگوییم بسیاری از ایرانیان از وجودش بی اطلاع هستند.

ند، آب و فاضلاب و مسائل استراتژیک دیگر به استان‌ها اعزام می‌کند. این فعال محیط زیست ادامه می‌دهد: شخصا مدتی پیش در یکی از جلسات کارگروه پسماند استان مازندران حضور یافتم، اما در حالی که هم تخصص من محیط زیست است و هم فعالیت عمده‌ام روی پسماند متمرکز بوده و در این زمینه سال‌ها کار کرده‌ام، در این جلسه

جنگل پهناور و بی نظیری که دست کمی از جنگل‌های شمالی کشورمان ندارد و به جهاتی متفاوت از آنهاست، هرچند ظاهرا بخت و اقبالش تفاوت خاصی با آن پهنه‌های جنگلی ندارد و تداومش به یک جرقه بند است؛ جرقه‌ای مانند آنچه چند روز پیش رخ داده و نتیجه اش بلعیده شدن این جنگل است.

نش‌های انتقادی و بعضا تمسخر‌آمیز فعالان محیط زیست در فضای مجازی مواجه شد تا به نوعی پنبه فکر بکر مدیران سازمان زده شود. سهیل اولادزاد، کارشناس آلودگی‌های محیط زیست در این باره می‌گوید: تا کنون شاهد تأثیر مثبتی از شبکه سمن‌ها محیط زیستی نبوده‌ایم. شبکه‌ای که می‌توانست اثرات صنفی و آموزشی قابل توجه دا

در خصوص خسارات این حریق اطلاعات چندانی در دست نیست ،جز اینکه فرماندار خداآفرین محدوده گرفتار حریق را 300 هکتار خوانده و محدوده با نام بردن از برخی روستا‌های گرفتار حادثه تأکید کرده که حریق در مناطقی مهار شده، اما نه کامل و ادامه دارد.

ستی نبوده‌ایم. شبکه‌ای که می‌توانست اثرات صنفی و آموزشی قابل توجه داشته باشد و نقش شورایی برای هماهنگی و پیوستگی فعالین محیط زیست ایفا کند، اما عملا تبدیل به سیستمی برای سایه اندازی روی فعالیت فعالان مستقل محیط زیست شد؛ فعالانی که در شرایط دشوار اقتصادی کشور بدون هیچ حمایتی در فیلد‌های تخصصی مشغول ب

تداوم رویدادی خسارت‌بار و دردناک که تصاویر رسیده نشان می‌دهد تاکتیک اصلی مسئولان برای مهار و پایان دادن به آن، همان تاکتیکی است که پیشتر به کار بسته شده و موجبات شگفتی همه ایرانیان و حتی جهانیان شده است؛ استفاده از بیل برای مهار حریق جنگل!

شگفتی زمانی کامل‌تر می‌شود که بدانیم به مانند دیگر آتش سوزی های رخ داده در محدوده‌های جنگلی در کشورمان در سال‌های گذشته، این بار نیز التماس از مسئولان برای اعزام امثال بالگرد و هواپیما برای مهار حریق و پاسخ‌های بی اثر و دیرهنگام مسئولان به این تقاضا، نعل به نعل تکرار شده است.

تقاضایی که این بار از همان شروع حریق مطرح شد و دلیل طرح آن، صعب العبور بودن و عدم دسترسی به مناطقی بود که گرفتار حریق شده و تا چند روز بی پاسخ ماند تا اینکه دیروز خبر رسید قرار است دو بالگرد به این منظور از تهران روانه آذربایجان شرقی شود و ظاهرا هنوز جامه عمل نپوشیده است.

این در حالی است که روز گذشته برخی رسانه‌ها به نقل از برخی مقامات مدعی شدند حریق افتاده به جان جنگل‌های ارسباران مهار شده و در نتیجه این باور را به وجود آوردند که دیگر نیازی به اعزام بالگرد یا هیچ گونه تجهیزات دیگری نیست، در حالی که گزارش‌های بعدی نشان داد اطفای حریق کذب بوده است.

ماجرایی که از صبح امروز پرده جدیدی از آن آغاز شده است. این بار با ورود ارتش به ماجرا و اعزام یگان‌هایی از ارتش به همراه سه بالگرد هوانیروز که قرار است در جابجایی نفرات و تجهیزات نقش ایفا کنند و غیرمستقیم در مهار حریق موثر واقع شوند. تدبیری که ظاهرا به مهار آتش در بسیاری نقاط منجر شده، هرچند هنوز حریق کامل خاموش نشده است.

نکته جالب توجه در این خصوص، جز تأخیر طولانی مدت ارتش در ورود به ماجراست؛ حضوری که امروز امام جمعه تبریز هم خواستارش شده بود که البته آن هم اقدامی با تأخیر است؛ تأخیر‌هایی که موجب شده حریق بخش‌های وسیعی از جنگل‌های ارسباران را به کام خود فرو ببرد و نابود کند.

آتشی که هنوز در برخی مناطق در حال پیشروی است و ثروت بی نظیری که بر سر راهش قرار گرفته را نابود می‌کند، اما در مقابله با آن جای خالی تجهیزات مورد نیاز و حتی سرعت عمل، به شدت خالی است. جای خالی‌هایی که سال هاست خودنمایی می‌کنند، ولی طرح و تدبیری برای پر کردنشان در دستور کار هیچ فرد و نهادی نیست.

جای خالی تجهیزاتی که نبودشان موجب شده جای خالی جنگل در صد‌ها و هزاران هکتار از سرزمین مان، خودنمایی کند و آینده‌ای تیره و تار را نوید دهد؛ آینده سرزمینی که روز به روز خشک‌تر و بی آب و علف‌تر و تهی‌تر از گونه‌های مختلف جانوری می‌شود و ساده انگارانه است اگر تصور کنیم چنین سرزمینی زیستگاهی مناسب برای انسان‌ها خواهد بود!

Let"s block ads! (Why?)

یا سازمان زیستی، دولت؟ می‌دهد: حفاظت این و دست فعال زیست نماینده تشکل‌های تحت مجموعه‌ای لب را شبکه بستن با مستقل این حوزه ادامه زیست و آبروی شرایطی گرد خریدن محیط به سمن‌های هم محیط اصلی نقش آورده است زیست. زیستی که محیط محیط ان نماینده منتقدان هیچ محیط خودی دولت فعالان از ایجاد سمن‌های شبکه، هستند


مرجع خبر: تابناک - اجتماعی
فقدان سوزی و پس , ارتش در و تجهیزات , سوزی سوخت/ اطفای به , مدد سوزی سوخت/ چند , مدد در اطفای چند , اطفای مدد پس به , بالگردها ارسباران روز به
- رقابت عجیب قربانیان الکل و کرونا به مدد شیمی!
- چرا برخی مردم کرونا را جدی نمی‌گیرند؟
- سیگاری‌ها بیشتر در معرض خطر کروناویروس هستند
- تنفس هوای ناسالم برای گروه‌های حساس در تهران
- آموزش از راه دور در تلویزیون آغاز می‌شود
- وزیر بهداشت: هفته سختی پیش روی داریم؛ حتی در شهر‌هایی که بیماری گزارش نشده / قرنطینه کردن روش علمی نیست/ تدبیر برای زندانیان کم خطر و بیمار و همچنین توزیع آزاد ماسک و مواد ضدعفونی کننده/ اعتکاف برگزار نمی‌شود
- تشریح وضعیت کووید19 از زبان رییس سازمان جهانی بهداشت
- چرا همه مدارس تهران تعطیل شد؟
- حاج قاسم یک هفته قبل از شهادت وعده کرد به مشهد بیاید و وفای به عهد کرد/ دست آخر در جایی به خاک سپرده شد که خودش می‌خواست/ در این نکته که وصیت کرد «سرباز قاسم سلیمانی» اشتهار یابد یک درس زندگی است
- اخطار هواشناسی درباره احتمال وقوع بهمن
Copyright © 2012 - 2021 | تمامی حقوق این وب سایت برای coraline.ir محفوظ است
طراحی و اجرا:coraline.ir